Life's a party
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

India

3 participanți

In jos

India Empty India

Mesaj Scris de Beatrice-Vanessa Mar Apr 10, 2012 7:40 am

India, oficial Republica India, este o țară din sudul Asiei. India se află pe locul 7 în ierarhia țărilor după suprafață, pe locul doi după numărul locuitorilor și este statul democratic cu cei mai mulți locuitori. India are o zonă de coastă cu o lungime de 7000 de km[2] și granițe cu Pakistan[notă] la vest, Nepal, Republica Populară Chineză și Bhutan la nord-est, și Bangladeș și Myanmar la est. În Oceanul Indian, ea este adiacentă cu națiunile insulare Sri Lanka, Maldive și Indonezia.

Cămin al civilizației hinduse a văii, centrul a importante drumuri comerciale și vaste imperii, India a jucat un rol major în istoria umanității. Brahmanismul, Hinduismul, Sikhismul, Budismul și Jainismul își au originea în India, în timp ce Islamismul și Creștinismul se bucură de o bogată tradiție aici. Colonizată ca parte a Imperiului Britanic în secolul nouăsprezece, India și-a câștigat independența în 1947 ca națiune unificată după o un efort susținut depus în această direcție. Atât populația țării, cât și flora și fauna, aspectul geografic și sistemul climatic sunt printre cele mai diversificate din întreaga lume. De asemenea India este țara de origine a piperului.

Muzica

Muzica indiană este foarte diversificată. Muzica clasica este în principal dedublată între tradițiile indiene hindustane din nord si carnatice din sud. Formele muzicii cu un caracter pronunțat regional includ muzica filmi și muzica folclorica ca Bhangra. Există multe forme clasice de dans : Bharata natyam; Kathakali; Kathak ;Kuchipudi; Manipudi; Odissi si Yakshagana. Ele sunt deseori însoțite de o formă narativă și sunt de obicei marcate de elemente religioase.

Bucătărie

Bucătăria indiană este extrem de diversificată și include numeroase produse de patiserie deseori incluse în amestecuri numite masalas. Metodele se schimbă în fiecare regiune. Grâul și orezul sunt alimentele de bază ale indienilor. India este cunoscută pentru varietatea de bucătării vegetariene și non vegetariane.

Festivaluri

Festivalurile indiene sunt foarte variate,majoritatea religioase. Celebrate de fiecare casă, ele sunt fie naționale ca Deepavali, toamna sau Holi, primăvara fie regionale ca Pongal în statul Tamil- Nadu sau sărbătoarea Soarelui – Chatt Puja în statul Bihar sau Uttar Pradesh. Ele variază după regiuni dar și după diferitele religii existente în India : hinduism, islamism, creștinism etc. Totuși,comunitățile indiene participă atât la propriile sărbători cât și la cele ale vecinilor. Toate acestea fac din India una din țările cu cele mai multe zile de sărbători din lume. Numărul de zile de vacanță observate în școli, administrații, întreprinderi este destul de impresionant. Vacanțele cele mai populare sunt de : Diwali, Holi, Onam, Sankranti, Gudi Padwa, cele 2 Eids, Crăciun și Vaisakhi. India are 3 perioade de vacanțe naționale. Se observă oficial alte perioade de vacanță în state diferite. Practicile religioase fac parte din viața cotidiană și sunt un lucru public.

Beatrice-Vanessa
Beatrice-Vanessa
Life's Party
Life's Party

Mesaje : 254
Data de inscriere : 05/04/2012
Varsta : 28
Localizare Localizare : Tulcea

http://www.wix.com/grosumariabeatrice/beatrix

Sus In jos

India Empty Re: India

Mesaj Scris de Blue Minzy. Vin Apr 13, 2012 3:18 pm

Urasc tara asta! si oamenii care traiesc in ea sau care vin din ea.
Motiv?! Da! in urma cu multi ani Englezii si indienii au avut razboi, gen world war 2. Englezii au castigat si au preluat controlul. O multime de indienii au venit aici si se foloseau de unele legii ca sa isi faca shopuri si ma rog, vroiau sa faca bani ca sa le arate englezilor ca ei sunt mai buni chiar daca au pierdut. Inca incearca asta si vor sa mai faca un razboi, vor sa domine. Ce tuper x(
Sunt foarte nesimtiti, doua indience au venit la mine si la prietenii mei {nici un metru nu au} si au zis ca noi ne uitam urat la ele si ca se duc la directoare. Au avut noroc cu Ronnie ca m'a oprit Laughing
Ma rog, nu vreau nici sa aud de ei, nu sunt rasista dar pur si simplu nu ii suport.
p.s nu vreau sa ofensez pe nimeni, eu doar mi'am spus parerea tongue
Blue Minzy.
Blue Minzy.
Party member
Party member

Mesaje : 230
Data de inscriere : 15/03/2012
Varsta : 25
Localizare Localizare : Your dreams :))

Sus In jos

India Empty Re: India

Mesaj Scris de Beatrice-Vanessa Sam Apr 14, 2012 12:16 am

ooo mersi mult Rolling Eyes
Beatrice-Vanessa
Beatrice-Vanessa
Life's Party
Life's Party

Mesaje : 254
Data de inscriere : 05/04/2012
Varsta : 28
Localizare Localizare : Tulcea

http://www.wix.com/grosumariabeatrice/beatrix

Sus In jos

India Empty Re: India

Mesaj Scris de Roxana XD Sam Apr 21, 2012 11:44 am

e o tara foarte frumoasa
Roxana XD
Roxana XD
Admin
Admin

Mesaje : 572
Data de inscriere : 25/03/2012
Varsta : 28
Localizare Localizare : Bistrita~Nasaud {Josenii~Bargaului}

http://se7enworld.forumsmusic.com/

Sus In jos

India Empty Re: India

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum